• شنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۱
 • زنان هندی، قربانی قتل‌ به بهانه‌های ناموسی و جهیزیه کم
 • نسخه مناسب چاپ
  نسخه مناسب ذخيره
  ارسال به ايميل ديگران
  ارسال به ياهو مسنجر
  اندازه متن: +  -
  تعداد بازديد: 747
  کد خبر: 3088

  ghatl.hendi3.jpgکارشناس حقوق بشر سازمان ملل ابراز نگرانی کرد:

  پژوهشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد آمار بالای زنان هندی که قربانی قتل‌های ناموسی، اعدام به بهانه‌ جادوگری یا مرگ به دلیل جهیزیه کم می‌شوند، به شدت ابراز نگرانی کرد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کریستف هینز ـ کارشناس حقوق بشر از آفریقای جنوبی ـ پس از یک بازدید ۱۲ روزه از هند در این باره تصریح کرد: در برخی از مناطق هند که فرهنگ مردسالاری در آنها غالب است، زنان تنها به دلیل این باور که موجب بی‌آبرویی خانواده شده‌اند، قربانی قتل‌های ناموسی می‌شوند.

  وی ادامه داد: در این مناطق زنان به دست شوهر یا خانواده‌های شوهرانشان به بهانه‌های مالی نظیر کمبود جهیزیه کشته می‌شوند. در برخی موارد دیگر نیز زنانی که به عنوان فالگیر یا جادوگر شناخته می‌شوند به دست افراد جامعه و به طور دلخواهانه در ملاء عام به قتل می‌رسند.

  این کارشناس حقوق بشر سازمان ملل افزود: متاسفانه دلایل اصلی این اتفاقات قابل پیگیری نیست چون یک باور فرهنگی پشت این قتل‌هاست و حتی پلیس نیز این کشتارها را جرم تلقی نمی‌کند.

  بر اساس آمارهای سازمان ملل، سالانه پنج هزار زن در سراسر دنیا قربانی قتل‌های ناموسی می‌شوند. این در حالی است که مرکز ملی آ‌مار جرایم در هند اعلام کرد ۸۳۹۱ عروس در سال ۲۰۱۰ (تقریبا در هر یک ساعت یک نفر) در این کشور به دلیل مسائل مربوط به جهیزیه به قتل رسیده‌اند.

  به عقیده فعالان حقوقی با وجود پیشرفت‌های اقصادی در هند در طول دو دهه اخیر که موجب برابری بیشتر زن و مرد در این کشور شده است، زنان هندی هنوز با تهدیدات فراوانی رو به رو هستند.

  در برخی موارد خانواده داماد برای به دست آوردن منافع مالی بیشتر از سوی خانواده عروس، وی را مورد آزار و اذیت روحی و جسمی قرار می‌دهند تا جایی که بسیاری از این دختران دست به خودکشی می‌زنند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، اغلب این زنان در آتش سوزانده می‌شوند.

  کریستف هینز عفو این قتل‌های غیر قانونی را مشکل اساسی این قبیل حوادث دانست و تاکید کرد که این امر به مسئولان جنایت‌ها آزادی لازم را می‌دهد و باعث می‌شود قربانیان بدون داشتن هرگونه کمک در وضعیت خود باقی بمانند.

  وی قرار است گزارش مفصل خود را سال آینده به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه دهد.

  مطالب مرتبط:
  Violence against Women at Epidemic Proportions
  Amina Wadud
  The reality and future of Islamic feminism
  تجاوز جنسی به یک دختر پنج ساله پاکستانی
  مرگ دختر هشت ساله یمنی در شب ازدواجش با مرد ۴۰ ساله در اثر پارگی داخلی