• چهارشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۸۸
 • مرامنامه جمعیت زنان مسلمان نواندیش (ایران)
 • نسخه مناسب چاپ
  نسخه مناسب ذخيره
  ارسال به ايميل ديگران
  ارسال به ياهو مسنجر
  اندازه متن: +  -
  تعداد بازديد: 818
  کد خبر: 146


  اعمال تبعیض‎های جنسیتی و خشونت علیه زنان در جوامع و زمان‎های مختلف، ستمی مضاعف را در طول تاریخ به زنان تحمیل کرده است. زنان ایران نیز از این لحاظ وضعیتی مشابه داشته‎اند.

  ۱- مقدمه:
  اعمال تبعیض‎های جنسیتی و خشونت علیه زنان در جوامع و زمان‎های مختلف، ستمی مضاعف را در طول تاریخ به زنان تحمیل کرده است. زنان ایران نیز از این لحاظ وضعیتی مشابه داشته‎اند. با پیروزی انقلاب اسلامی و تأکیدات مکرر حضرت امام خمینی (ره) بر شخصیت والا و جایگاه شایسته زنان در اسلام، و نقش اجتهاد پویا و فقه نوین در تطبیق احکام و قوانین اسلامی با مقتضیات زمان و مکان، امیدهای زیادی در ارتباط با بازنگری در قوانین برای رفع تبعیض‎های جنسیتی و بهبود وضعیت زنان در کشور ایجاد شد. زنان انتظار داشتند علمای نواندیش حوزه‎ها و فقها در زمینة تدوین قوانین روزآمد و منطبق با نیازهای روز جامعة زنان، گامهای عمده بردارند. گرچه در ارتباط با احقاق حقوق زنان در سالهای بعد از پیروزی انقلاب، به ویژه پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ گامهایی ارزشمند برداشته شده، اما برخی از مواد مربوط به زنان در قوانین و مقررات مختلف، با جایگاه مطلوب و شایسته‏‏‏‏‏ زنان در نظام اسلامی فاصلة بسیار دارد.


  ضمناً به علت عدم تلاش‎های منسجم و هماهنگ فرهنگی از سوی نهادهای دولتی و غیردولتی متولی امور زنان، فرهنگ‌سازی بایسته در این ارتباط صورت نمی‎گیرد و همچنان شاهد تبلیغات ناصواب در این زمینه از سوی رسانه‎های مختلف فرهنگی و هنری هستیم. همچنین علی‎رغم ارتقاء روزافزون سطح علم و فرهنگ زنان و عرضه نمونه‎هایی بارز از ظرفیت‎های علمی، فرهنگی و سیاسی بالای آنها به جامعه، هنوز از این ظرفیت در سطح کشور و نیز مجامع بین‎المللی به نحوی اصولی بهره‎گیری نمی‎شود.


  لذا وجود تشکیلاتی جدید که با نگاه انتقادی به وضعیت موجود، بتواند علاوه بر تلاش برای ارتقاء موقعیت زنان در کلیه ابعاد و سطوح و فرهنگ سازی در این زمینه، حرکتی بنیادی را در جهت رفع تبعیض از زنان و احقاق حقوق آنان شکل دهد، ضروری به نظر می‎رسد.

  ۲- دیدگاه و خط‎مشی


  دیدگاه‎ها:
  الف) اعتقادی: جمعیت پایبند به شریعت اسلام و احکام شرعی است و معتقد است هدف ادیان الهی و خصوصاً اسلام، نجات‎ تمامی بشریت (اعم از زن و مرد) بوده است و قطعاً هرگونه اعمال تبعیض، رفتار ناروا و خشونت علیه زنان، در تضاد با روح تعالیم اسلامی است؛ به‎ویژه آنکه پیامبر اسلام تأکید خاص بر تکریم زنان داشته، از آنان پیوسته به احترام و محبت یاد کرده‎اند.


  ب) حقوقی: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های بالا برای ارتقاء موقعیت زنان برخوردار است و ظرفیت پاسخگویی نیازهای امروز جامعة زنان کشور را دارد، لذا آن بخش از موادّ مربوط به زنان و خانواده در قوانین مدنی، و سایر قوانین و مقررات که در آنها روح قانون اساسی اعمال نشده است، باید مورد تجدید نظر و اصلاح قرار گیرد.


  ج) فرهنگی: علی‎رغم وجود الگوها و اسوه‎هایی شایسته و ارزشمند چون حضرت زهرا، زینب و خدیجه (س) و دیگر چهره‎های تابناک تاریخ اسلام، در ارتباط با چگونگی الگوگیری زن امروز از این بزرگواران، تلاش‎های فرهنگی و آموزشی خاصی صورت نگرفته و عمدتاً به ذکر نام آنها و برخی صفات بارزشان بسنده شده است. از طرفی رسانه‎های جمعی عموماً در ارتباط با ارائه الگویی متین و شایسته از زن مسلمان امروز همواره مشکل داشته و هرگز این وظیفه را به طور جدی دنبال نکرده‎اند. اهل قلم و هنر نیز جز مواردی معدود، به این امر مهم نپرداخته‎اند. لذا یک تحول فرهنگی عمیق و گسترده در این حوزه ضروری است.


  د) اقتصادی:‌ فرصت‎های برابر اشتغال برای زنان وجود ندارد و اغلب دختران فارغ‎التحصیل پس از سال‎ها فراغت از تحصیل به شغل مناسب دست نمی‎یابند و این امر سبب افسردگی و اتلاف نیرو و به هدر رفتن ظرفیت‎های فکری و تخصصی آنها می‎شود.


  متأسفانه بسیاری از نهادهای دولتی و غیردولتی اشتیاقی برای جذب نیروی زن ندارند و در آگهی‎های استخدامی خود جایی را برای جذب زنان داوطلب کار در نظر نمی‎گیرند. همچنین نقش زنان به عنوان یکی از گردانندگان اقتصاد خانواده و کار و تلاش بی‎وقفه آنان برای سامان دادن به امور خانواده در جایی لحاظ نمی‎شود و زنان خانه‎دار در ازای کار طاقت‌فرسای خود در ارتباط با امور خانه و فرزندان هیچگونه حقوقی دریافت نمی‎کنند. زنان روستایی‏ و عشایر نیز از مشکلات مضاعف در این مورد رنج می‏برند.


  حمایت وسیع و همه‎جانبه از زنان در این زمینه از وظایف قوای مقننه و مجریه است.


  س) اجتماعی - سیاسی: برغم رشد چشمگیر علمی و توانمندی‎های انکارناپذیر زنان در عرصه‎های مختلف فکری، فرهنگی، اجرایی و مدیریتی، جای آنها در تصمیم‎گیری‎ها و برنامه‎ریزی‎های کلان کشور خالی است. زنان، به‎ویژه در طول سال‎های پس از پیروزی انقلاب، با حضور پررنگ خود در صحنه‎های سیاسی، اجتماعی و اجرایی توانایی‎های خود را به جامعه عرضه‎ کرده‎اند.


  امروزه در بسیاری از کشورها از ظرفیت‎های زنان به لحاظ روحیه بالای مسؤولیت‎پذیری و دیگر دوستی، در مدیریت‎های بحران و مدیریت‎ نهادهای اجتماعی استفاده می‎شود.


  تلاشهای زنان در سال‎های اخیر برای کسب جایگاه‎های شایسته در مدیریت کلان کشور،‌ متأسفانه با موفقیت چندانی روبه‎رو نبوده است و این مهم نیاز به فعالیت و تلاش بیشتر، از سوی نهادهای دولتی و غیردولتی زنان دارد.


  ط) بین‎المللی:
  علی‎رغم پیشرفت‌های چشمگیر و موفقیت‌های درخشان زنان در زمینه‎های علمی، فرهنگی و سیاسی، حضور آنان در محافل و مجامع جهانی، جدی‎ گرفته نمی‎شود. حضور پر رنگ و معنی‌دار (و نه تشریفاتی) زنان اندیشمند و نخبة ایرانی در عرصه‎های بین‎المللی، نه فقط موجب ارتقاء جایگاه زن ایرانی در صحنة جهانی می‎شود، بلکه قطعاً موجب تسریع در روند صلح جهانی و مایة افتخار و سربلندی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.


  هـ ) دولتی:‌ دولت جمهوری اسلامی در این زمینه وظایفی سنگین و پراهمیت دارد که به برخی از آنها فهرست‎وار اشاره می‎شود:


  ـ برنامه‎ریزی وسیع و همه‎ جانبه برای رفع کلیه موارد تبعیض‎آمیز حقوقی، قانونی، اجتماعی و فرهنگی زنان، با فعالتر کردن نهادهای دولتی ذیربط در این زمینه؛ کمک به NGO های فعال زنان؛ و تهیة لوایح مورد نیاز برای تقدیم به مجلس شورای اسلامی


  - تلاش برای نیل به خانوادة مدرن و متعادل، که در آن کلیه اعضای خانواده، اعم از همسران و فرزندان به وظایف خود در قبال ادارة امور خانواده عمل کنند و خانواده کانون مودت، مهربانی، تعامل و تلاش مشترک برای نیل به اهداف مشترک باشد و در کارِ خانه و امور مربوط به نگهداری و تربیت فرزندان،‌ مردان همکاری لازم را با همسران خود داشته باشند. برای نیل به این مهم لازم است در ارتباط با ساعات کار زنان باردار و شیرده و شیوة استفاده از خدمات آنان ـ در واقع برای حفظ کیان و بقای خانواده ـ امکاناتی ‏برای زنان شاغل فراهم آید، به نحوی که خانه‎داری و فرزندداری خوب آنها به بهای از دست دادن شغل یا تضعیف موقعیت شغلی آنها تمام نشود.


  - تلاش برای ارتقاء سطح مدیریتی زنان


  خط مشی:
  برای نیل به اهداف تعریف شده، جمعیت زنان مسلمان نواندیش(ایران)، خط مشی‎های زیر را اتخاذ می‎کند:
  ـ تلاش جدی برای ارتقاء دانش فرهنگی ـ سیاسی جامعه، و بالاخص زنان، از طریق فعالیت‎های مختلف فرهنگی،‌ هنری، آموزشی، پژوهشی و سیاسی


  ـ تلاش در جهت ارتقاء جایگاه زنان در سطح احزاب و گروه‎های سیاسی،‌ از طریق رایزنی با ارکان در احزاب مختلف و فعالیت‎های فرهنگی، مطبوعاتی و سیاسی لازم در این زمینه


  ـ همکاری فعال با نهادهای حکومتی و غیرحکومتی برای ارتقاء موقعیت زنان و رفع تبعیض و خشونت از آنان


  ـ ایجاد ارتباط مستمر و نظام‌مند با نهادها و سازمان‌های شناخته‎شدة مدافع حقوق بشر و صندوق‌های حمایتی بین‎المللی


  ـ برگزاری گردهمایی‎ها، میزگردها و برنامه‎های سخنرانی و کارگاه‎های آموزشی به منظور نیل به


  اهداف موردنظر

  ـ انتشار نشریه و بولتن‌ها و جزوات و کتب مورد نیاز برای نیل به اهداف موردنظر
  ـ تلاش گسترده و همه جانبه برای ایجاد ارتباط با کلیة زنان کشور از هر صنف و گروه و در هر سطح از معلومات و تحصیلات و جذب آنان به جمعیت
  ـ موضع‌گیری در مورد سیاست‌های داخلی و بین‎المللی کشور به طور عام و در مورد زنان، به طور خاص
  ـ نظارت و نقد عملکرد مسؤولین، به منظور برقراری عدالت اجتماعی، به ویژه در زمینه زنان
  ـ برگزاری برنامه‎های تجمّع و راهپیمایی در صورت لزوم

  جمعیت زنان مسلمان نواندیش

  مطالب مرتبط:
  اعتیاد زنان در کردستان رو به افزایش است/ تماشای ماهواره جایگزین جاجیم بافی و گلیم بافی
  اعلام موجودیت ائتلاف حماسه زنان + اسامی
  "فقه پویا" موضوع محوری تلاش‌های مریم بهروزی
  اعظم حاجی عباسی دبیر کل جامعه زینب (س)
  گزارش همایش کسب‌وکار و کارآفرینی زنان در عرصه کشاورزی